top of page

Uwaga! Rośliny trujące!

Zdjęcie autora: Katarzyna Rokowska - GoździckaKatarzyna Rokowska - Goździcka

Zaktualizowano: 18 lip 2020

Do napisania tego posta skłoniła mnie ,,przygoda" mojej koleżanki. Wybrała się ona pewnego dnia do swojej teściowej. Teściowa miała domek z ogródkiem, a że była piękna pogoda spędzili ten dzień w ogrodzie. Wieczorem syn mojej koleżanki, który wtedy miał ok 1,5 roku zaczął skarżyć się na ból brzucha, po czym zaczęły się wymioty. Oczywiście pojechali do lekarza, ale moja koleżanka nie mogła doszukać się przyczyny zatrucia u swojego synka. Dopiero gdy powrócili do domu, doszła do wniosku, że jej syn siedział cały dzień wśród kwiatów Oleandra, a wiadomo w tym wieku dziecko wszystkiego próbuję.

Rośliny trujące, które lepiej nie sadzić w ogrodzie, czy w doniczce, gdy mamy małe dzieci lub zwierzęta. Oto te najbardziej szkodliwe.


Rośliny silnie trujące:


Lulek czarny

Czas kwitnienia: od czerwca do października

Dojrzałość owocu: wrzesień- listopad.

Trujące części rośliny: liście, nasiona, zwłaszcza korzeń.

Jest to chwast, który rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Pojawia się w uprawach polowych i ogródkach warzywnych.

Lulek czarny zawiera w swoim składzie alkaloidy (skopolamina, atropina, atroscyna, hiscyna i hioscyjamina) oraz glikozydy (hioscypikryna).. Są to substancje, które wykazują działanie odurzające i halucynogenne. Po jego zażyciu mogą pojawić się halucynacje i wymioty.

Mimo to po odpowiednim spreparowaniu niektóre jego części nadal są wykorzystywane do celów leczniczych. Przygotowaniem preparatów opartych na lulku powinny się jednak zajmować wyłącznie osoby posiadające bardzo dużą wiedzę i doświadczenie zielarskie, gdyż nieumiejętnie zastosowany środek, może przynieść znacznie więcej szkody niż pożytku. Natomiast spożyta w nadmiarze może prowadzić nawet do śmierci


Cis

Czas kwitnienia : marzec-kwiecień.

Dojrzałość owocu: sierpień.

Trujące części rośliny: wszystkie oprócz osnówki.

Rośnie przeważnie krzaczasto, chociaż może występować jako drzewo iglaste. Występuje naturalnie w Europie, w Azji zachodniej i Afryce. Jest rośliną iglastą, nie wydaje jednak szyszek, lecz przypominające owoce soczyste osnówki. Wszystkie części cisa - z wyjątkiem mięsistych osnówek kryjących nasiona - zawierają trujące związki. Nie tylko ludzie, ale i zwierzęta mogą umrzeć po zjedzeniu pędów, kory czy pestek. Śmiertelna dawka dla konia wcale nie jest "końska" - wystarczy kilka gałązek.

Równocześnie substancje ekstrahowane z różnych fragmentów cisa służą do produkcji leków o silnym działaniu przeciwnowotworowym.


Tojad

Czas kwitnienia: czerwiec-wrzesień.

Trujące części rośliny: wszystkie.

Spacerując latem po górach można natknąć się na ten piękny kwiat, ale podziwiać go można najlepiej z daleka. Występuję on w Polsce, najczęściej w Sudetach i Karpatach.

Tojad uważany jest za najsilniej trującą roślinę w Polsce i jednocześnie jedną z najbardziej zabójczych roślin na całym świecie. Roślina ta zawiera akonitynę, substancja ta w szybkim czasie powoduje paraliż całego układu nerwowego i może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej czy zatrzymania pracy serca. Trucizna ta może wniknąć do naszego ciała nawet przez zranienie czy pory w skórze.

Pierwszymi objawami zatrucia jest mrowienie i odrętwienie w miejscu kontaktu skóry z rośliną, a w przypadku jej spożycia biegunka, nudności i wymioty, które pojawiają się niemal natychmiast od zjedzenia.


Zimowit jesienny

Czas kwitnienia: sierpień- październik.

Dojrzałość owocu: wiosna.

Trujące części rośliny: wszystkie.

Występuję w Europie. W Polsce najczęściej jest spotykany w niższych położeniach górskich, poza górami występuje w przylegającym pasie wyżyn po Dolny Śląsk, i Wielkopolsce. Sadzimy go też w naszych ogródkach, ze względu na to, że jest to jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów cebulowych.

Niestety jest to roślina trująca za sprawą zawartej w nim kolchicyny. Kolchicyna jest jednocześnie lekiem i toksyną. A granica między jednym a drugim jej użyciem jest bardzo płynna. Zatrucia zimowitem są ciężkie i tym niebezpieczniejsze, że objawy (pieczenie i swędzenie w gardle i jamie ustnej oraz mdłości) występują dopiero po kilku godzinach. Może wystąpić porażenie ośrodkowego układu nerwowego, obrzęk płuc, niewydolność nerek, a nawet śmierć na skutek niewydolności układów oddechowego czy krążenia. Nie należy pozwolić na zrywanie tych kwiatów i pamiętać o tym, ze nawet woda w wazonie w której stoi zimowit jesienny jest trująca.


Wawrzynek wilczełyko

Czas kwitnienia: luty-kwiecień.

Dojrzałość owocu: czerwiec-sierpień.

Trujące części rośliny: wszystkie.

Występuję w Europie, Azji Mniejszej, Kaukaz, Ałtaj i zach. Syberia. Przeniesiony do USA, gdzie stał się miejscami rośliną inwazyjną. Czasem spotyka się ją w ogrodach, choć niezbyt często. Być może dlatego, że jest dość kontrowersyjnym krzewem.

Wprawdzie wszystkie części wawrzynka posiadają groźne toksyny, ale to właśnie dojrzałe jagody stanowią największe zagrożenie. Dla dorosłego człowieka krytyczne jest spożycie ok. 10 sztuk, natomiast w przypadku dziecka dramatycznie może skończyć się zjedzenie choćby jednej jagody. Od razu po zjedzeniu owoców lub żuciu liści drętwieją i puchną wargi, pieką język, krtań i twarz, pojawia się chrypka i ślinotok, traci się głos. Dalszymi objawami zatrucia wawrzynkiem wilczełyko są silne migreny i bóle brzucha, krwawe rozwolnienie, wymioty, skurcze i majaki. Bezpośrednią przyczyną zgonu jest ustanie krążenia.

.

Szalej jadowity inaczej cykuta.

Czas kwitnienia : czerwiec-wrzesień.

Dojrzałość owocu: lipiec-październik.

Trujące części rośliny: wszystkie.

Roślina ta do rozrostu potrzebuje dużej ilości wody można ja najczęściej spotkać przy brzegach dużych zbiorników wodnych, na torfowiskach, bagnach. Wyglądem przypomina popularnego dmuchawca. Natomiast z bliska widać, że w rzeczywistości kwiaty zebrane są w tzw. "baldachy".

Roślina trująca jest w całości, a najbardziej jej kłącze i łodyga, w których najwięcej jest cykutotoksyny, czyli trującego wielonienasyconego alkoholu.

Toksyny z cykuty są bardzo silne: wystarczą 2-3 gramy świeżej rośliny, by wywołać silne zatrucie. Jej wpływ na korę mózgową przypomina nieco upojenie alkoholowe.

Pierwsze objawy przy zatruciu szalejem jadowitym to uczucie pieczenia w ustach

ślinotok, nudności, skurcze mięśni, odrętwienie, biegunka, toczenie się piany z ust,

rozszerzone źrenice. Kolejny etap to drgawki, które są dość charakterystyczne przy tego typu zatruciu. Następnie dochodzi do paraliżu układu oddechowego, osoba ma problemy z oddychaniem. Ostatni etap to niestety zgon, bardzo często następuje przy pełnej świadomości zatrutej osoby.


Bieluń dziędzierzawa (cygańskie ziele, diabelskie lub czarcie ziele, jabłko cierniste, tondera, czarowne ziele, ogórek zombiego, ostropieprz, pindyrynda czy trąby anielskie.)

Czas kwitnienia: czerwiec-wrzesień.

Dojrzałość owocu: sierpień-październik.

Trujące części rośliny: liście, nasiona.

Jej ojczyzną są tereny leżące na obszarze Meksyku, jednak obecnie można ją spotkać również na terenie Azji, Europy oraz Ameryki Północnej (w Polsce dość pospolita). Zachwaszcza głównie ogrody, zagony truskawek, uprawy maku i rośliny okopowe.

Jest to roślina bardzo trujący, niebezpieczny dla ludzi jak i zwierząt. Już kilka zjedzonych nasion bielunia może doprowadzić dziecko do śmierci, natomiast kilkanaście lub kilkadziesiąt nasion może spowodować śmierć osoby dorosłej.

Przypadkowe nawet połknięcie rośliny może doprowadzić do zatrucia objawy min to:

porażenie nerwów wzrokowych, zaburzenia wzroku i słuchu, trudności w oddychaniu, nieprzyjemne omamy, duże pragnienie, dezorientacja, rozszerzenie źrenic, podwyższenie temperatury ciała, silne podrażnienie i wysuszenie błon śluzowych, zaburzenia w wydzielaniu łez, śliny, potu i soku żołądkowego oraz zaburzenia w działaniu układu pokarmowego.


Pokrzyk wilcza jagoda

Czas kwitnienia: lato.

Dojrzałość owocu: lato.

Trujące części rośliny: wszystkie, zwłaszcza owoce.

Rośnie w Europie, Afryce Północnej, Azji Zachodniej. W Polsce, w postaci dziko rosnącej, można spotkać ją głównie na południu kraju.

Dawniej w Polsce owoce tej rośliny wykorzystywano powszechnie jako truciznę dla wilków. Wszystkie części wilczej jagody są trujące, ale najbardziej trujące są owoce wilczej jagody mające w swoim składzie atropinę i hioscyjaminę. Dlatego też dawka ich spożycia, która może zakończyć się śmiercią jest niewielka. Dla osoby dorosłej jest to maksymalnie 10 – 20 owoców, a dla dzieci – nawet 3 – 4 owoce.

Objawy zatrucia mogą wystąpić po 10 min, lub po kilku godzinach są to: pobudzenie połączone ze wzmożoną gadatliwością, rozszerzone źrenice, uczucie suchości w ustach (zwiększone pragnienie), nudności i wymioty, przyspieszony oddech, zaczerwienienie skóry, wysoka gorączka (sięgająca często nawet 40 stopni Celsjusza), majaczenie, halucynacje i drgawki (ze względu na halucynacje są też i tacy, którzy traktują wilczą jagodę jako narkotyk), napady szału i agresji, nierozpoznawanie otoczenia, światłowstręt, zaburzenia mowy, wzroku i słuchu,

nieskoordynowane ruchy, zatrzymanie moczu, zaparcia. W skrajnych przypadkach zatrucie wilczą jagodą kończy się utratą przytomności i śmiercią następującą w wyniku porażenia oddechu podczas śpiączki.


Rośliny trujące


Ciemiernik

Dojrzałość owocu ; grudzień- marzec.

Trujące części rośliny: wszystkie.

W naturze występuje na śródleśnych łąkach i skrajach lasów w środkowej i południowej części Europy[2] (Austria, Niemcy, Szwajcaria, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czechy). W Polsce jest rośliną uprawianą. Coraz częściej można rośliny tego gatunku kupić zimą jako roślinę doniczkową.

Kształtem przypominają zawilce lub jaskry, tylko kwitną w nietypowym czasie.

Wszystkie części ciemierników są trujące – zawierają trujący glikozyd heleborynę. Spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych powoduje zatrucie, a kontakt z sokiem może wywoływać powstawanie pęcherzy na skórze.


Naparstnica

Dojrzałość owocu: czerwiec-sierpień,

Trujące części rośliny: kwiaty, świeże liście, nasiona.

Występujących głównie na obszarze śródziemnomorskim, w Afryce Północnej, Europie, Azji Zachodniej i Azji Środkowej. Rośliny uprawiane są jako ozdobne.

Do niepożądanych objawów, jakie mogą wywołać substancje czynne zawarte w naparstnicy należą między innymi: bóle głowy, senność, zmęczenie, ogólne osłabienie, zaburzenia rytmu serca, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka,

utrata apetytu. Przedawkowanie, przypadkowe spożycie części roślinnych albo pomylenie naparstnicy z rośliną jadalną może być niebezpieczne dla życia. Może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, migotania komór, a nawet zatrzymania pracy serca.

Naparstnicę stosuję się też jako lekarstwo używane są liście naparstnicy, a ściśle biorąc suszone liście, ale zalecenie i ścisłe dawkowanie może przepisać tylko doświadczony lekarz.

Tuja

Czas kwitnienia : kwiecień-maj.

Okres dojrzałości owoców: wrzesień- październik.

Trujące części rośliny: liście, jagody.

Są to popularne w uprawie jako rośliny ozdobne. Popularność zdobyły głównie odmiany żywopłotowe, czyli szybko rosnąca tuja Brabant.

Żywotnik byłby idealną rośliną ozdobną, gdyby nie zawartość w jego olejku eterycznym toksycznego związku chemicznego o nazwie tujon.

Tujon wywołuje niepokój ruchowy, drażliwość, podniecenie i psychozę, a w przypadku dużej dawki drgawki, arytmię i bezdech. Cała roślina jest trująca dla ludzi i koni.

Do pediatrycznego centrum dróg oddechowych szpitala klinicznego Olgahospital w Stuttgarcie rodzice dostarczyli jedenastoletniego chłopca z kaszlem z krwią i śluzem. Wstępne badanie nie wykazało u chłopca żadnych dolegliwości.

Bronchoskopia (wziernikowanie tchawicy i oskrzeli) wykazała obecność centymetrowej długości kawałka rośliny, który utkwił w prawym głównym oskrzelu. Tam wystąpiło również wyraźne zapalenie. Po podaniu prednizolonu dziecko nie wykazywało następnego dnia objawów chorobowych. Zapytani rodzice stwierdzili, że dziecko bawiło się na placu zabaw i „włożyło coś do ust”. To coś okazało się końcówką pędu żywotnika (Thuja occidentalis). Źródło: Medical Tribune (von Ärzten für Ärzte) - „Tuja niebezpieczna dla dzieci!”, autor: Friederike Klein.


Dieffenbachia

Czas kwitnienia: nie kwitnie.

Trujące części rośliny: liście.

Uprawiana w mieszkaniach jako roślina doniczkowa. Kwiat ten zawiera w swym soku szczawiany wapnia (rafidy), a także kwas szczawiowy. Powoduję podrażnienia skóry. Po spożyciu tej rośliny może dojść do podrażnienia i obrzęku błon śluzowych jamy ustnej i gardła, co prowadzi do trudności w połykaniu. Może również wystąpić pieczenie języka. Toksyczne szczawiany mogą także wywołać biegunkę i zaburzenia rytmu serca, a nawet paraliż. Niebezpieczne jest dostanie się soku z difenbachii do oka. Możemy wtedy poczuć, że nasze powieki ulegają skurczom, łzawią i są wrażliwe na światło. Osobę, u której wystąpiły objawy zatrucia, trzeba niezwłocznie zawieźć do lekarza. Należy jej także podać dużo płynów.

Istnieją różne różne formy hodowlane, część z nich jest nieszkodliwa.


Oleander

Czas kwitnienia: lipiec-październik.

Trujące części rośliny: wszystkie.

Jest uprawiany jako roślina ozdobna w wielu krajach świata. W klimacie ciepłym występuje jako gatunek introdukowany na wszystkich kontynentach. Bardzo często oleandry są używane do dekoracji wejścia do domu oraz tarasów, bo pięknie kwitną całe lato i często także ładnie pachną.

Ta piękna roślina niestety jest trująca. Objawy zatrucia to najczęściej ból brzucha, wymioty, biegunka, ból głowy, drgawki, problemy z krążeniem. ZAWSZE trzeba szukać pomocy lekarskiej. Sok oleandrów działa też silnie na skórę – może spowodować zaczerwienienia, a nawet bąble (prawdopodobnie jednak także leczy rany, gdyż ma właściwości niszczące bakterie). Bez obaw można dotykać kwiaty i liście.


Rododendron

Czas kwitnienia: kwiecień-maj.

Trujące części rośliny: wszystkie.

W stanie naturalnym występują głównie w Azji, w mniejszej ilości w obydwu Amerykach i w Europie. Często sadzimy je w swoich ogrodach, gdyż trudno znaleźć krzewy kwitnące bardziej spektakularnie.

Jest to roślina trująca, a objawy zatrucia występują od ilości jej spożycia tj.: ślinotok

wymioty, biegunka, brak apetytu, bóle brzucha, nieprawidłowe tętno, spadek ciśnienia, osłabienie, wstrząs, depresja, ślepota, drgawki, śpiączka.


Konwalia majowa

Czas kwitnięcia: maj-czerwiec.

Dojrzałość owocu: sierpień-wrzesień.

Trujące części rośliny: wszystkie.

Konwalia jest popularną rośliną ozdobną. Występuje często w lasach niemal całej Polski, poza tym jest także uprawiana w naszych ogrodach.

Trzeba jednak uważać: konwalia jest toksyczna - trująca jest cała roślina. A dla dzieci, jej dzwonkowate kwiatuszki oraz kuliste owoce mogą być bardzo kuszące.

Konwalie zawierają glikozydy nasercowe. Z tego powodu wyciągi z ziela tej rośliny wykorzystuje się jako składniki kropli nasercowych, wzmacniających pracę serca. Niestety związki te mają również właściwości trujące. Po zjedzeniu już paru jagód konwalii może prowadzić do zatrucia. Działają one niekorzystnie na układ krążenia i układ pokarmowy. W ciężkich przypadkach serce zaczyna wolniej bić, pojawia się arytmia. Wymioty, biegunka, ból brzucha, nudności, wysypka na skórze, ślinotok, zawroty głowy i ogólne osłabienie są pierwszymi objawami. Dochodzi kołatanie serca, zaburzenia w widzeniu oraz majaczenie. Do zatrucia konwalią dochodzi niekiedy wówczas, gdy wypije się wodę z wazonu, w którym stały konwalie. W takich sytuacjach należy spowodować wymioty, a potem niezwłocznie udać się do lekarza.


Psianka

Czas kwitnienia: czerwiec-sierpień.

Dojrzałość owocu: czerwiec-sierpień.

Trujące części rośliny: głównie jagody.

Pochodzi z Brazylii. W Polsce roślinę uprawia się ją w doniczce lub w pojemniku na balkonie bądź tarasie. Trafia do naszego domu, jako rozłożysty krzaczek, z uformowanymi i przebarwiającymi się owocami. Jest to roślina trująca, uważać przy dzieciach, dla których owoce są bardzo atrakcyjne. Objawy zatrucia: drapanie i skurcze w gardle i jamie ustnej, złe samopoczucie, mdłości, wymioty, ostra biegunka,

skurcze, gorączka, zwolnienie tętna, porażenie, odebranie mowy, omdlenie. W ciężkich przypadkach brak tchu i śmierć z objawami uduszenia.


Złotokap

Czas kwitnienia: kwiecień-maj.

Dojrzałość owocu: lipiec-sierpień.

Trujące części rośliny: wszystkie zwłaszcza, kwiaty, nasiona.

Złotokapy to rośliny w naturze rosnące w Europie Południowej – od Francji po Bałkany. Spotkać je można także w Polsce, gdzie stanowią ozdobę parków i przydomowych ogrodów.

Złotokap pospolity jest uważany za jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Spożycie zaledwie kilku nasion może spowodować śmierć u dziecka, u osoby dorosłej śmiertelna dawka to kilkadziesiąt nasion. Złotokap zawierają toksyczny alkaloid cytyznę, która działa paraliżująco na nerwy. Objawy zatrucia: halucynacje, wymioty, ślinotok, duszności, zawroty głowy i zaburzenia równowagi.


Barszcz Sosnowskiego

Można go dziś spotkać niemal na całym obszarze kraju.

Dla ludzkiej skóry kontakt z nim to bomba z opóźnionym zapłonem. Wystarczy otrzeć się o barszcz.

Liście i łodyga rośliny wydzielają tzw. furanokumaryny. Substancje te w połączeniu ze światłem słonecznym działają na skórę uczulająco.

Objawy: Pojawia się zaczerwienienie, wysypka, piekące bąble. Przed toksycznym działaniem barszczu nie chroni nawet ubranie. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat.

Osoba, która zetknęła się z barszczem Sosnowskiego, powinna podrażnione miejsce osłonić przed słońcem. A gdy tylko będzie to tylko możliwe, przemyć wodą z mydłem i przez kilka dni nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.







Bibliografia:

,,Natychmiastowa pomoc w nagłych wypadkach dzieci" -Janko von Ribbeck.

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub naszą stronę.

Subskrypcja

©2020 by Porady nie od parady. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page