top of page

Czarny bez - właściwości zdrowotne, przepisy.

Zdjęcie autora: Katarzyna Rokowska - GoździckaKatarzyna Rokowska - Goździcka

Zaktualizowano: 20 lip 2020

Właściwości lecznicze czarnego bzu, były już znane w starożytności. Owoce czarnego bzu w medycynie ludowej wykorzystywane były jako naturalny antybiotyk na różne schorzenia. Napary z kwiatów bzu czarnego działające napotnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie oraz moczopędnie są wskazane do stosowania w chorobach przebiegających z gorączką i stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Badania wykazały, że czarny bez zmniejsza ryzyko chorób serca, a także działa wspomagająco przy walce z chorobami nowotworowymi.


Działanie zdrowotne czarnego bzu:

  • Działanie napotne. Badania wykazały, że zarówno kwiaty czarnego bzu, jak i owoce. Za tę aktywność farmakologiczną odpowiedzialne są obecne we wspomnianych surowcach flawonoidy.

  • Działanie przeciwzapalne. Badania udowodniły, że 80% etanolowy wyciąg z kwiatów bzu czarnego ma umiarkowane działanie przeciwzapalne: Ekstrakt ten może się okazać pomocny również w zwalczaniu stanów zapalnych przyzębia.

  • Działanie przeciwbakteryjne. Standaryzowany wyciąg z owoców już w stężeniu 10% hamuje wzrost w kulturze płynnej odpowiedzialnych za infekcje górnych dróg oddechowych paciorkowców m.in.

  1. Strepotoccus pyogenes, czynnikiem etiologicznym anginy oraz kilku innych zespołów chorobowych, zazwyczaj układu oddechowego,

  2. Moraxella catharalis,odpowiada między innymi za częste u dzieci ostre zapalenie ucha środkowego .

Zaobserwowano hamowanie wzrostu szczepów :

  1. Bacillus subtilis, wywołuje choroby przewodu pokarmowego, zakażenia płuc i krwi, może doprowadzać do sepsy ,

  2. Staphylococcus aureus -Gronkowiec jest przyczyną ropni skóry i zakażeń ran, zapalenia gardła, migdałków, zatok, ucha środkowego, płuc i nerek, Salmonella thypi(dur brzuszny),

  3. Pseudomonas aeruginosa -zakażenie pałeczką ropy błękitnej,

  4. Escherichia coli -najczęściej prowadzi do zatrucia pokarmowego,

  5. Drożdżaków Candida albicans (grzybica).

W 2010 r. grupa irlandzkich naukowców testowała aktywność wyciągów z kwiatów i owoców bzu czarnego przeciwko 13 szczepom bakterii odpowiedzialnym za groźne zakażenia szpitalne, m.in. MRSA (gronkowiec złocisty odporny na metycylinę).

  • Działanie przeciwwirusowe. Badania wykazały, że syrop z owoców czarnego bzu, skracał czas leczenia grypy wywołanej przez wirusy typu A i B o 4 dni. Okazało się również, iż surowce uzyskiwane z bzu czarnego są aktywne także wobec innych wirusów, w tym m.in. wobec wirusa opryszczki wargowej (Herpes simplex virus, HSV) i wirusa HIV.

  • Działanie immunomodulujące. Skuteczność wyciągów z owoców i kwiatów bzu czarnego w infekcjach wirusowych, a szczególnie w przypadku grypy, prawdopodobniej nie tylko z bezpośredniego działania przeciwwirusowego, ale również z właściwości immunomodulujących, czyli sprzyja zwalczaniu przyczyn stanu zapalnego, dzięki zawartym w wyciągu z bzu czarnego witaminom i minerałom.

  • Działanie obniżające poziom cukru we krwi. Naukowcy szacowali właściwości hipoglikemiczne wodnego wyciągu z kwiatu bzu czarnego Badania wykazały, że surowiec znacząco zwiększa wychwyt glukozy, jej utlenianie oraz glukoneogenezę.

  • Działanie obniżające poziom cholesterolu i lipidów. Badania wykazały spadek wszystkich parametrów lipidowych u osób przyjmujących ekstrakt z bzu w porównaniu do wartości wyjściowych. Poziom całkowitego cholesterolu obniżył się u nich z 199 mg/dl do 190 mg/ dl; nieznaczny spadek stężenia we krwi zaobserwowano również w przypadku trójglicerydów i LDL. Chociaż poprawa parametrów lipidowych była niewielka, jednak dawki ekstraktu z bzu także były niskie, przypuszcza się więc, że większe dawki mogą powodować bardziej znaczące korzyści.

  • Działanie antyoksydacyjne. ze względu na bardzo wysokie stężenie naturalnych polifenoli - związków fenolowych. Są wśród nich antocyjany: glikozydy cyjanidyny i pelargonii, w mniejszej ilości także glikozydy kwercytyny i kwas chlorogenowy. Związki, te pełnią w organizmie funkcje ochronne i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego. Jak dowodzą badania antocyjany wykazują działanie przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, a nawet przeciwnowotworowe.

Świeże owoce, czy kwiaty czarnego bzu nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ze względu na potencjalne szkodliwe działanie sambunigryny. Jednak przygotowane z nich płynne ekstrakty jak sok czy syrop mają niezwykłe właściwości zdrowotne. Szczególnie polecany przy przeziębieniu, grypie, stanach zapalnych, w leczeniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych oraz dla osób cierpiących na cukrzycę, miażdżycę i inne choroby metaboliczne oraz sercowo-naczyniowe.


Skład chemiczny czarnego bzu:

Do głównych składników kwiatu bzu czarnego, odpowiedzialnych

za jego działanie prozdrowotne zalicza się:

  • flawonoidy (do 3%) – grupa związków o charakterze barwników roślinnych wykazująca silne właściwości antyoksydacyjne; głównymi ich przedstawicielami w surowcu są: kempferol, astragalina, kwercetyna, rutyna, izokwercytryna, hyperozyd oraz nikotyfloryna

  • fenolokwasy i ich glikozydy (do 3%); kawowy, felurowy, chlorogenowy oraz pkumarowy i ich glukozydy

  • triterpeny (1%); α- and β-amyryna, kwasy ursolowy i oleanowy

  • sterole (1%); β-sitosterol, kampesterol, stigmasterol, cholesterol

  • olejek eteryczny (do 0,15%)

W przypadku owoców bzu czarnego głównymi składnikami

bioaktywnymi są:

  • antocyjany; głównie 3-glukozyd cyjanidyny (chryzantemina; 65,7% wszystkich antocyjanów), 3-sambubiozyd cyjanidyny (32,4% wszystkich antocyjanów),

  • w mniejszych ilościach: 3,5-diglukozyd cyjanidyny, 3-sambubiozyd-5-glukozyd cyjanidyny, 3-rutynozyd cyjanidyny, 3-glukozyd pelargonidyny oraz 3-sambubiozyd, pelargonidyny

  • kwasy organiczne; octowy, jabłkowy, szikimowy, walerianowy, winowy i benzoesowy

  • witaminy; witamina C oraz witaminy z grupy B (B2, B6, niacyna, kwas pantotenowy, kwas foliowy)

  • węglowodany; cukry proste (glukoza, fruktoza) i pektyny


Uwaga! W świeżych kwiatach i niedojrzałych owocach występuje sambunigryna (glukozyd benzaldehydocyjanohydrynowy) o potencjalnym działaniu toksycznym (powoduje podrażnienia przewodu pokarmowego, biegunki i wymioty), który jednak rozkłada się podczas suszenia i obróbki termicznej.


Sok z czarnego bzu


Sok z czarnego bzu może być produktem aptecznym, można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub wykonać samodzielnie. Produkty apteczne, przeważnie mogą być stosowane już u rocznych dzieci, natomiast jeżeli wykonujesz go samodzielnie, można podać dzieciom od drugiego roku życia można podać około 50 ml dziennie (3 łyżki).

Jeżeli chcesz go zrobić samodzielnie na przełomie sierpnia i września należy zebrać dojrzałe, czarne i lśniące owoce lub pójść na skróty i poszukać na targowiskach, albo w sklepach ze zdrową żywnością. Z suszonych owoców po naparzeniu uzyskamy zdrową herbatę z czarnego bzu.



Przepis na sok z czarnego bzu


Składniki :

2kg owoców czarnego bzu


Sposób przygotowania:

Zebrać całe baldachy dojrzałych owoców. Umyć je.Przy pomocy widelca oddzielić owoce od szypułek. Przełożyć owoce do garnka. Zalać wodą do przykrycia owoców.

Gotować na małym ogniu 1 godzinę.

Przecedzić przez gazę. Owoce można zostawić na gazie na kilka godzin, aby cały sok spłynął do naczynia.

Przelać do małych słoiczków. Pasteryzować 15 minut, zaczynając od zimnej wody..

Przechowywać w ciemnym miejscu.


Jak pasteryzować przetwory. Gorące słoiki z przetworami szczelnie zakręcamy.

Przygotowujemy duży, wysoki garnek. Na dno ganka kładziemy czystą ściereczkę (zapobiegnie ona pęknięciu któryś ze słoików). 

Słoiki umieszczamy w garnku tak, aby nie stykały się ze sobą. Słoików nie odwracamy do góry nogami, stawiamy je w normalnej pozycji.

Do garnka wlewamy gorącą wodę tak, aby nie sięgała do zakrętek. Doprowadzamy wodę do wrzenia i pasteryzujemy (gotujemy) przez 15 minut. 

Po 20 minutach wyciągamy słoiki z wody, dokręcamy je i odwracamy do góry dnem.

Słoiki powinny stać co najmniej 24 godziny.

Słoiki najlepiej postawić na ręczniku kuchennym w zacienionym miejscu.

Jeśli pasteryzacja zakończyła się sukcesem, wieczka słoików powinny być wklęsłe (nie powinny „klikać”).


Przepis na sok z dodatkiem miodu i cytryny


Składniki

Szklanka soku z czarnego bzu

1 cytryna

5 łyżek miodu

pół szklanki wody


Sposób przygotowania

Wykonać sok według przepisu powyżej, lub kupić gotowy sok. Cytrynę sparzyć i pokroić na plasterki. Do garnka wlać wodę i plasterki cytryny. Gotować na małym ogniu przez 5 min i ostudzić. Następnie cytrynę włożyć do słoika, dodać miodu i wymieszać. Zalać sokiem.


Nalewka z kwiatów czarnego bzu


Ze względu na zawartość spirytusu nie powinno się ja podawać dzieciom.


Składniki:

  • 50 baldachów kwiatów czarnego bzu

  • 2 cytryny

  • 1 kg cukru

  • 1 l wody

  • 1 l spirytusu

Sposób przygotowania

Kwiaty rozłożyć na białym papierze np. na tarasie, czy balkonie i pozostawić na ok. 1 godzinę, aby ewentualne robaczki mogły opuścić kwiaty. Nie polecam mycia baldachów, aby nie utracić aromatu. Jeśli byłoby to konieczne to można je wypłukać, ale np. w misce z wodą. Baldachy pozbawić łodyżek, ponieważ mogą wprowadzić niepotrzebną gorycz do nalewki. Należy obciąć je jak najbliżej kwiatów. Kwiaty wrzucić do dobrze wymytego 5 litrowego słoika lub gąsiorka wrzucić kwiaty, dodać sparzone cytryny pokrojone w plastry.

Z wody i cukru zagotować syrop, a następnie odstawić do ostudzenia. Ostudzonym syropem zalać kwiaty i cytryny (muszą być całkowicie zakryte), słoik przykryć gazą i postawić w słonecznym i ciepłym miejscu na tydzień.


Po tygodniu powstały syrop przecedzić przez sitko wyłożone gazą, dodać spirytus, wymieszać i szczelnie zakręcić. Nalewkę odstawić na miesiąc, ale co 3 dni potrząsać zawartością słoika.

Po miesiącu przefiltrować ją przez bibułę filtracyjną (np. filtr do kawy), rozlać do butelek i zakręcić. Nalewka powinna odstać jeszcze co najmniej miesiąc w ciemnym i chłodnym miejscu.





Bibliografia:

Bez czarny (Sambucus nigra) domowy sposób nie tylko na grypę i przeziębienie-Monika Zielińska-Pisklak1,, Łukasz Szeleszczuk, Anna Młodzianka

https://www.pasjasmaku.com

https://gerlach.pl

http://magiajedzenia.blogspot.com.

Bez czarny (Sambucus nigra)w leczeniu stanów grypy i przeziębienia Elderberry (Sambucus nigra) in the treatment of influenza and common cold mgr farm. Joanna Krajewska





29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub naszą stronę.

Subskrypcja

©2020 by Porady nie od parady. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page