top of page

Jak zbić dziecku gorączkę?

Zdjęcie autora: Katarzyna Rokowska - GoździckaKatarzyna Rokowska - Goździcka

Zaktualizowano: 25 cze 2020

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że jeżeli małe dziecko ma wysoką temperaturę powyżej 38, 5ºC. należy skontaktować się z lekarzem, gdyż taka temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas znacznie osłabia organizm dziecka.

Nie należy wpadać w panikę, gdy temperatura u dziecka jest niższa, gdyż świadczy to o walce organizmu z chorobą. Tak np niemowlęta, nie maja jeszcze dojrzałego ośrodka termoregulacji ciała, ich temperatura może wahać się pomiędzy 36,6 do 37,5ºC. U starszych dzieci, przebiega następująco:

37,2ºC - 38,0ºC – stan podgorączkowy

38ºC – 38,5ºC – umiarkowana gorączka

powyżej 38,5ºC – wysoka gorączka

powyżej 40ºC – stan wymagający pilnej pomocy lekarskiej.



Jeżeli byliśmy u lekarza, a temperatura nie spada. Mój syn miał całkiem niedawno taka sytuację, byliśmy u dwóch lekarzy i nic nie stwierdzili, a temperatura ciała mojego dziecka dochodziła do 41ºC, co doprowadzało mnie wręcz do paniki. Wróciliśmy od lekarza, a mój syn dostał drgawek, fioletowe usta, wystraszona natychmiast zadzwoniłam do lekarza, jednak ona niezbyt mi pomogła. Temperatura skakała mu tak przez tydzień czasu do 41ºC, a lekarze nic nie stwierdzali.

Więc co najbardziej nam pomogło:

  1. lek przeciwgorączkowy,

  2. olej z czarnuszki,

  3. zimne okłady nakładane na brzuch,

  4. nawadnianie organizmu-elektrolity.

Lek przeciwgorączkowy, niestety kiepsko sam w sobie spełniał swoja rolę. Bezwzględnie dziecku nie wolno podawać kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny) ze względu na duże ryzyko wystąpieniem groźnego dla życia zespołu Rey'a. Kupiłam do tego olej z czarnuszki i bardzo bym go polecała. Wcześniej gdy syn miał gorączkę, praktycznie po podaniu prawie od razu temperatura spadała mu z 39ºC, do 37ºC, mało tego na drugi dzień był prawie zdrowy.. Ale tym razem, było inaczej, gdyż temperatura nie ustępowała, przez tydzień czasu. Tak więc dawałam dziecku co 3 godziny leki przeciwgorączkowe, olej z czarnuszki, przy czym robiłam zimne okłady nakładane na brzuch, gdyż tam gromadzi się temperatura ciała, tak poradziła mi lekarz. Okład nie może być lodowaty, tylko 1-2 stopnie niższy od temperatury ciała, gdyż może to doprowadzić do szoku termicznego. Do tego dawałam 2,5 ml oleju z czarnuszki. Dzięki temu zestawowi temperatura mojego syna spadała do 37ºC, a nawet 36ºC. na trzy , cztery godziny. Później już wiedziałam, że jeżeli temperatura zbliżała mu się do 38ºC, to od razu podawałam mu wyżej wymieniony zestaw. Dzięki temu, przetrwaliśmy cały tydzień. Ważnym elementem jest również częste nawadnianie organizmu, gdyż przy wysokiej temperaturze ciało traci dużo płynów i może dojść do odwodnienia. Warto wtedy zaopatrzyć się w elektrolity.

Przy zakupie oleju z czarnuszki należy sprawdzić by olej był nierafinowany, tłoczony na zimno i najlepiej świeżo tłoczony. Olej z czarnuszki, nazywany ,,złotem faraona" leczy wszystko prócz śmierci.

Znany od wieków sprawdzi się na różne dolegliwości zdrowotne min. wzmacnia odporność, obniża temperaturę, działa jako środek przeciwalergiczny, pomaga w astmie, leczy AZS, działa antybakteryjnie i antywirusowe, świetnie działa na skórę, wspiera w walce z pasożytami, reguluje układ pokarmowy, wrzody, refluks, wspomaga organizm przy chemioterapii, pomaga przy zakażeniu wirusem opryszczki, wzmacnia włosy. ma również działanie antynowotworowe, obniża poziom złego cholesterolu we krwi i poziom cukru.

Co takiego ma w sobie czarnuszka, że ma takie szerokie zastosowanie, skład oleju z czarnuszki to:

  1. w 85 proc. z kwasów tłuszczowych (m.in. kwasu linolowego (omega-6)- około 60 proc, alfa-linolenowego (omega-3)- około 1 proc, kwas oleinowy (omega-9) - około 25 proc., palmitynowego, mirystynowego),

  2. cennych flawonoidów i saponin,

  3. witamin: A, E, F, B1, B3, B6, biotyny,

  4. .minerałów (m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu, potasu).

  5. alkaloidów (m.in. nigelliny, nigellaminy, nigellidyny, nigellicyny – rzadkich w świecie roślin),

  6. białka (dostarcza ośmiu z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodanów,

  7. fosfolipidów i fitosteroli,

  8. białka (dostarcza ośmiu z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodanów,

Poza tym olej z czarnuszki zawiera witaminę E, beta-karoten, sterole, biotynę, liczne mikroelementy oraz przeciwutleniacze.

Gdzie można kupić czarnuszkę?

Dostaniemy ją w sklepię zielarskim, aptece i dość szeroki wybór jest w internecie.

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub naszą stronę.

Subskrypcja

©2020 by Porady nie od parady. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page