top of page

Homeopatia

Zdjęcie autora: Katarzyna Rokowska - GoździckaKatarzyna Rokowska - Goździcka

Homeopatia, pewnie duża część z Was spotkała się już z lekami homeopatycznym. Wypisują je często lekarze pierwszego kontaktu, a my uświadamiamy sobie o tym dopiero po przeczytaniu ulotki, że jest to lek homeopatyczny. Tak bynajmniej wyglądało moje pierwsze spotkanie z homeopatią. Zupełnie nieświadomie szukałam czegoś by mojemu synowi szybko przeszedł katar. Poszukałam informacji na internecie i kupiłam, aerozol do nosa. Ku mojemu zdziwieniu, na drugi dzień była olbrzymia poprawa, a po 5 dniach było po katarze. Mimo, że ogólna opinia o katarze jest taka, że katar leczony, czy nie trwa 7 dni. Dopiero po tym zaczęłam ponownie wnikliwiej czytać co to jest za lek, okazało się, ze był to lek homeopatyczny. Co więcej okazało się, że mam też w domu syropy homeopatyczne, wypisane przez pediatrę.

Więc homeopatia, co to jest i jak działa, na nasz organizm? Opis leków homeopatycznych. Kto leczy homeopatycznie i jak przebiega wizyta? Co to jest pogorszenie homeopatyczne? Jakie są unikalne zalety homeopatii? Na te i kilka innych postaram się odpowiedzieć w tym artykule.



Co to jest homeopatia?

Homeopatia lub medycyna homeopatyczna to praktyka medyczna, która obejmuje holistyczne, naturalne podejście do leczenia chorych. Holistyczna, Czyli traktuje osobę jako całość, a nie koncentruje się na chorej części lub chorobie oznakowanej.

Homeopatia jest naturalna, ponieważ jej leki są wytwarzane zgodnie z uznaną przez FDA amerykańską farmakopatią homeopatyczną Stanów Zjednoczonychze źródeł naturalnych, zarówno roślinnych, mineralnych, jak i zwierzęcych. Nie którzy błędnie określają ją jako ziołolecznictwo, Homeopatia to metoda leczenia nie tylko ziołami, ale różnymi substancjami pochodzenia naturalnego, w tym minerałami i surowcami pochodzenia zwierzęcego. Jest ona złożona z roztworów wodnych, które nie zawierają aktywnych chemicznie składników.

Słowo Homeopatia, .pochodzi od greckich słów homoios(podobny) i pathos(cierpienie). .Oznacza to, że podany lek jest podobny do choroby. Działają one na zasadzie podobieństwa. Podobne lecz podobnym, jak nasze stare powiedzenie mówi: ,, Czym się strułeś tym się lecz". taka jest główna filozofia homeopatii. Choć pojęcie to sięga greckiego ojca medycyny Hipokratesa, to niemiecki lekarz dr CF Samuel Hahnemann (1755–1843) jako pierwszy skodyfikował tę zasadę w system medycyny.

Zasada taka, polega na dobrze dobranym leku, gdzie przy dużym stężeniu wywołał by objawy chorobowe, natomiast przy małych homeopatycznych dawkach, uczy nasz organizm walki z chorobą, przez co prowadzi do wyleczenia. Homeopatia nie działa bezpośrednio na chorobę, tylko na nasz organizm. Dlatego na tą samą chorobę, u różnych osób lekarze przepisują inne leki.

Dobrym przykładem może być cebula, która wywołuję łzawienie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, kichanie oraz podrażnienie błon śluzowych nosa i oczu.. Tak więc gdy mamy wodnisty katar, w homeopatii możliwy do zastosowania będzie lek z cebuli - Allium cepa.

Ważną zasadą w homeopatii są minimalne dawki. Leki homeopatyczne są przygotowywane poprzez serię rozcieńczeń, na każdym etapie następuje energiczne mieszanie roztworu zwanego wstrząsaniem, aż nie pozostanie wykrywalna substancja chemiczna. Choć może się to wydawać paradoksalne, im wyższe rozcieńczenie, gdy jest przygotowywane w ten zdynamizowany sposób, tym silniejszy jest środek homeopatyczny. W ten sposób uzyskuje się minimalną dawkę, która jednak ma maksymalny efekt terapeutyczny przy najmniejszej liczbie skutków ubocznych.


Kto leczy homeopatycznie i jak przebiega wizyta?

Nie jest to Pani z magiczną kulą, ani różdżką ;) Homeopatią zajmują się dyplomowani lekarze medycyny, którzy poszerzyli swoją wiedzę o o znajomość zasad homeopatii.

Wizyta u lekarza homeopaty przebiega tak samo jak u lekarza rodzinnego. Lekarz zbiera wywiad i bada pacjenta. Jednak wywiad będzie znacznie obszerniejszy od zwykłej wizyty lekarskiej. Dlatego, ze lek zostanie dobrany dla konkretnego pacjenta, a nie tylko do diagnozy jednostki chorobowej. Lekarz .homeopata zapyta nas np. czy ból powraca okresowo, jaki jest jego rodzaj (kłujący, piekący, pulsujący), co powoduje nasilenie, a co przynosi ulgę. Zapyta się również o naszą strefę psychiczna i emocjonalną, stąd mogą paść pytania sposób reagowania na stres, znaczące wydarzenia w życiu czy pracę zawodową.

Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej,w którym na wydziałach lekarskich nie ma zajęć z homeopatii.


Dla kogo homeopatia może okazać się dobra?

Istnieją dwie główne kategorie leczenia w medycynie homeopatycznej;tj. ostre i przewlekłe choroby.

Przy ostrych, leczenie dotyczy choroby o niedawnym początku, może być to np przeziębienie, które może postępować i przy nie stosowaniu odpowiednich lekach, przejść w stan ostrzejszy( np. zapalenie płuc). W takiej chorobie organizm może przezwyciężyć chorobę, na przykład przeziębienie, wcześniej czy później, ale odpowiedni lek delikatnie stymuluje organizm do szybszego i wydajniejszego powrotu do zdrowia.

Drugim głównym rodzajem leczenia jest leczenie chorób przewlekłych.

Przewlekła choroba to długotrwały lub nawracający problem zdrowotny. Na długość leczenia i wyzwanie osiągnięcia pozytywnych wyników ma wpływ wiele czynników, w tym charakter problemu, wczesna historia zdrowia, wywiad rodzinny w rodzinie, wcześniejsze leczenie oraz nieodłączna siła konstytucyjna danej osoby.Celem jest pomoc osobie w powrocie do stanu dobrego samopoczucia poprzez zindywidualizowane leczenie homeopatyczne.

Leki homeopatyczne można łączyć z lekami medycyny konwencjonalnej, co z reguły daję lepszy skutek. Oczywiście informując o tym swojego lekarza. Nie radziłabym nawet przerywać leczenia konwencjonalnego, przy chorobach przewlekłych lub ostrych, jeżeli lekarz zaleca przyjmować leki. Homeopatia nie musi stanowić konkurencji dla medycyny konwencjonalnej, Często może ją natomiast uzupełniać i wspomagać.


Co to jest homeopatyczne pogorszenie?

Pogorszenie homeopatyczne występuje rzadko jednak na początku leczenia mogą krótkotrwale pogorszyć się niektóre objawy choroby. Należy wtedy leku nie powtarzać aż pogorszenie minie i skonsultować to ze swoim lekarzem homeopatą. To on zdecyduję czy należy zmienić lek, czy zmienić dawkowanie, lub potencje, lub przeczekać okres pogorszenia. Może również wystąpić korzystna dla procesu leczenia reakcja oczyszczania organizmu.

Pogorszenie homeopatyczne przybiera jedną z dwóch form: pogorszenia podobnego lub pogorszenia niepodobnego.

Pogorszenie podobne:

Pogorszenie podobne oznacza, że odczuwasz zaostrzenie istniejących objawów (tych, z powodu których zażyłeś lek). Dla homeopaty jest to informacja, że lek, którzy przyjąłeś, jest właściwy, zdolny do wyleczenia określonej warstwy chorobowej.

Pogorszenie niepodobne:

Z pogorszeniem niepodobnym masz do czynienia wtedy, kiedy niedługo po przyjęciu leku homeopatycznego doświadczasz nowych, nieistniejących poprzednio objawów. Na przykład: zażyłeś lek z powodu przewlekłego bólu ucha i parę chwil potem doznajesz silnego niepokoju i ostrego bólu głowy. Oznacza to, że zalecono niewłaściwy lek.

Leki te stają się lekarstwem tylko wtedy, gdy zachodzi prawdopodobieństwo, że to podobna substancja wywołała chorobę.


Jakie są unikalne zalety homeopatii?

Dokładna analiza homeopatyczna chorego człowieka pozwala znaleźć przyczynę choroby i lek, który go wyleczy. Indywidualnie dobrany lek dla indywidualnego pacjenta.


Opis i działanie poszczególnych leków homeopatycznych

W załączniku dołączam opis i działanie poszczególnych leków homeopatycznych, Jednakże, leków homeopatycznych nie powinno się przyjmować samemu, tylko po konsultacji z lekarzem homeopatą.


Bibliografia:

https://homeopathyusa.org/about-aih-2.html

Homeopathicremedies, a quick and easyguide to commondisorders and theirhomeopathictretments”, Asa Hershoff, ND

https://docplayer.pl/3205590-Opis-lekow-homeopatycznych.html#show_full_text

http://www.lekarzehomeopaci.pl

Homeopatia lecz się naturalnymi środkami Co trzeba wiedzieć by skutecznie sobie pomóc. Jakie choroby można leczyć za jej pomocą?

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub naszą stronę.

Subskrypcja

©2020 by Porady nie od parady. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page