top of page

Czosnek niedźwiedzi - właściwości

Zdjęcie autora: Katarzyna Rokowska - GoździckaKatarzyna Rokowska - Goździcka

Czosnek niedźwiedzi ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego, jednak przewyższa go przez pewne substancje np siarki Udowodniono, że olejek z czosnku niedźwiedziego ma najwięcej siarki, ze wszystkich roślin na świecie. Natomiast siarka min. wspomaga prace wątroby w procesie odtruwania. Siarka wiążę nikotynę i metale ciężkie, które są wydalane z organizmu. Przy wszystkich swoich walorach, nie pozostawia w ustach charakterystycznego zapachu jak czosnek pospolity.


Trochę historii

Właściwości czosnku niedźwiedziego odkryli starożytni Germanie. Zauważyli oni, że niedźwiedzie po przebudzeniu ze snu zimowego, jedzą właśnie ta roślinę, co prawdopodobnie pomaga im się zregenerować i wzmocnić. Zajadli się nim Celtowie i Starożytni Rzymianie.

Uczeni ery nowożytnej, Karol Wielki, Hieronymus Bock, Joannes Lonicerus, przypisywali czosnkowi niedźwiedziemu większe walory niż czosnkowi pospolitemu.

W miejscowości Hayn w Turyngii obchodzone jest co rok święto czosnku niedźwiedziego "Ramshel". Jest ono mocno powiązane z wiarą we właściwości uzdrawiające rośliny.

Występowanie

Czosnek niedźwiedzi można spotkać w lesie. W Polsce jest go najwięcej na Babiej Górze, oprócz tego występuję też w Sudetach, Karpatach i na Pogórzu. W Europie można go odnaleźć w zachodnich Niemczech, Holandii, Belgii i części Francji. Jednak nie należy go zrywać, gdyż jest on pod ochroną. Ponadto wyglądem przypomina konwalie majową, zimowit jesienny lub kokoryczką wonną, są to rośliny trujące. Na szczęście czosnek pospolity można też uprawiać w ogródku, na działce.

Wzrost swój ma jesienią i na wiosnę. Czosnek posadzony np. przy ziemniakach, ogranicza choroby grzybicze na roślinach. Ma też właściwości allelopatyczne, ogranicza rozrost niektórych chwastów.

Możemy go także zakupić w sklepie zielarskim, lub sklepach ze zdrowa żywnością,

w internecie. Nie radziłabym zakupów w supermarketach, gdyż często zioła lub przyprawy, w marketach, mają tylko cechy smakowe, pozbawione są swoich wartości odżywczych.


Właściwości czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi jest naturalnym antybiotykiem,ma własności lecznicze i zdrowotne tj.:

  • ma 30% więcej żelaza łatwo przyswajanego, niż czosnek pospolity,

  • usuwa toksyny z organizmu

  • ma działanie przeciwnowotworowe (z badań, które zostały opublikowane w "Journal of the American Cancer Society", wynika, że związki te są wyjątkowo skuteczne nawet wobec glejaka (rodzaj raka mózgu) i mogą być używane jako nieinwazyjna forma leczenia nowotworów),

  • obniża poziom złego cholesterolu,

  • zmniejsza ryzyko występowania miażdżycy, zawału serca, udaru lub choroby wieńcowej,

  • pomaga przy pozbyciu się z organizmu pasożytów, i grzybów.

  • ma działanie bakteriobójcze, zabija bakterie w układzie pokarmowym i oddechowym, jednocześnie nie niszcząc przy tym naturalnej flory bakteryjnej.

  • poprawia kondycję skóry i włosów,

  • zawiera adenozynę, która niweluję ryzyko zakrzepów, gdyż zmniejsza lepkość krwi i obniża ciśnienie, poprzez rozszerzenie naczyń.

  • wspomaga przy chorobach reumatycznych,

  • hamuję rozwój helicobacter pylori,

  • w cebulkach czosnku znajduję się sporo cennego kwasu askorbinowego, czyli witaminę C. Ta dobrze znana witamina ułatwia gojenie ran, zabija bakterię wywołujące próchnice, wzmacnia odporność, zwalcza wolne rodniki, odpowiadające za starzenie się skóry.

  • Czosnek niedźwiedzi jest obfitym źródłem magnezu, manganu i żelaza,

  • wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych,

  • przyspiesza metabolizm.

Nie zaleca się stosowanie czosnku niedźwiedziego z choroba wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Także nie można go podawać psom, gdyż jest ona dla nich roślina trującą.

Zastosowanie w kuchni:

Czosnek niedźwiedzi można traktować jak zwykłą przyprawę do mięsa, zup, sosów, a nawet na kanapki.


Pesto z czosnku niedźwiedziego.


2 duże garści umytych liści czosnku

3 łyżki pestek słonecznika lub orzechy włoskie, lub migdały.

4 łyżki dobrej jakości oliwy z oliwek lub tłoczonego na zimno oleju rzepakowego.

łyżeczka soku z cytryny

sól do smaku.

Liście czosnku, poszatkuj na małe kawałki.

Upraż na suchej patelni nasiona słonecznika.

Wszystko razem zmiksuj, aż powstanie gęsty sos: pestki słonecznika, oliwę, sok z cytryny i sól poszatkowane liście czosnku.

W razie potrzeby możesz dodać trochę więcej oliwy.


Vous voilà ! Smacznego:)

13 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Chcesz więcej ciekawych artykułów? Polub naszą stronę.

Subskrypcja

©2020 by Porady nie od parady. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page